Rugsėjo 9 dieną, 17 valandą LDS Panevėžio skyriaus galerijoje GalerijaXX, atidaroma Aušros Kleizaitės piešinių paroda „Veidu į Rytus “

 

 

“Veidu į Rytus“

 

Maždaug nuo 2007 metų žmogaus būtis tapo mano kūrybinės praktikos esminiu tyrinėjimų objektu.

Kartais juokauju, kad ‘kolekcionuoju’ žmones ir jų istorijas. Tikrus, realius; išgalvotus ar įsivaizduotus; kartais netgi susikurtus. Turiu tokį ‘tam tikrą’ archyvą, kupiną įvairiausių personažų, veikiančių daugeriopose situacijose.

Šiai parodai iš archyvo išėmiau vieną jautrią istoriją. Manau, aktualią nūdienos įvykių kontekste. Istoriją apie žiaurumą, kovas, bet, taip pat ir apie meilę. Ir jautrumą. Tą kuklausią meilės formą, kurią kartais taip sunku, bet būtina išlaikyti. Taip pat apie stabilumą – balansą, kurio link lydi unikalios patirtys su daug išgyvenimų ir kentėjimų, kada tampama laukinėm būtybėm, kuriomis gali paversti troškimai.

 

Parodoje piešiniai, juose nemažai veidų. Veidas, ko gero, man visad liks gražiausiu peizažu, abstrakcija, instaliacija, spektakliu, filmu ir koncertu. Su visom raukšlelėm, įspaudėliais, porom, prakaito lašeliais, plaukeliais ir antakių linijom.

 

Ir taip gera veidą atsukti į Rytus. Ten, iš kur teka saulė, suteikdama jėgų.

 

 

Apie autorę: 

Menininkė gimė 1972 metais Kaune. Aušra Kleizaitė yra šiuolaikinio meno atstovė, dirbanti piešinio, grafikos, tekstilės, instaliaciojs ir skulptūros srityse. A. Kleizaitė baigė taikomosios grafikos studijas, vėliau studijavo tekstilės specialybėje, 2000 m. apsigynė menų magistro diplomą. Menininkė yra žinoma dėl savo išraiškingų grafikos darbų, kuriuose tyrinėja Vakarų ir Rytų estetikos bei kultūrų sankirtas. Kartais jos piešiniai virsta trimačiais objektais ir instaliacijomis.

2002–2018 metais Aušra gyveno ir dirbo tarp baroko stiliaus sostinės ir didžiausio Lietuvos miesto – Vilniaus bei paslaptingų apaugusių Indijos džiunglių. 2013 metais Aušra lankėsi Indijos valstijoje, Odishoje, kilusioje iš istorinės Kalingos karalystės, ir pamilo jos turtingą kultūrą.

Kasmetinės kelionės tarp dviejų šalių suteikė galimybę A. Kleizaitei permąstyti žmogiškąją patirtį, kultūrą, santykius. Jos darbuose aiškiai jaučiamas susidomėjimas vidine žmogaus būsena, nagrinėjami įvairūs gyvenimo aspektai, daug dėmesio skiriama socialinei žmogaus aplinkai. Dažnai darbuose žmogiška patirtis susipina su gamta, kultūra, kasdieniu gyvenimu. Menininkės kūrybinis procesas yra grindžiamas principais: idėja, šviesa, istorija, estetika, ir jausmas. A. Kleizaitė naudoja paprastas raiškos priemones – popierius, anglis, pastelė, tačiau lieka atvira eksperimentavimui. Jos meninė praktika – nesibaigiančios paieškos, kaip piešimo pagalba perteikti visą amplitudę idėjų ir jausmų: karas ir taika, gyvenimas ir mirtis, meilė ir neapykanta, nesėkmė ir tikėjimas.

 

Nuo 1998 m. A. Kleizaitė aktyviai dalyvauja Lietuvos ir tarptautinėse meno parodose, tarptautinėse menininkų rezidencijose Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, Airijoje, Graikijoje, Ukrainoje, Sakartvele ir Indijoje, yra surengusi ne vieną personalinę parodą. Menininkė yra pelniusi Unesco – Aschberg 2003-2004 stipendiją, o „Geriausias 2003-ųjų metų kūrinys“ parodoje jos sukurtas objektas „The Art of Being a Girl“ (liet. „Menas būti mergina“) pelnė geriausio metų kūrinio apdovanojimą. Nemažai A. Kleizaitės kūrinių yra įsigiję privatūs kolekcininkai.

 

„ … nuo tada, kai save pamenu – labai myliu piešimą … vėliau pamėgau ir siuvinėti … „

 

 

Paroda veiks iki rugsėjo 29 dienos